5 pytań, dzięki którym szybciej osiągniesz swoje cele

Poznaj 5 pytań, dzięki którym szybciej osiągniesz swoje cele. Zaczniesz pracować efektywniej i przestaniesz marnować swój cenny czas na zbędne rzeczy.

SUBSKRYBUJ KANAŁ

5 PYTAŃ, DZIĘKI KTÓRYM SZYBCIEJ OSIĄGNIESZ SWOJE CELE

Mając plan działania nie zawsze wszystko wychodzi po naszej myśli, dlatego warto raz w tygodniu patrzeć wstecz i wyciągać wnioski z działań, które podejmowaliśmy. 5 poniższych pytań pozwoli Ci łatwiej dokonać takiej analizy. Przygotuj sobie kartkę papieru i zapisz swoje odpowiedzi.

1. CO POWINIENEŚ ROBIĆ CZĘŚCIEJ?

Czy jest coś, co powinieneś robić częściej w przyszłym tygodniu? To pytanie dotyczy kwestii efektywności, jeżeli mamy jakieś zadania, które wiemy, że przynoszą nam lepsze efekty niż inne, to powinniśmy się na tym skupić. Jest to również związane z zasadą Pareto 80/20, która mówi, że 20% zadań przynosi nam 80% efektów. Dlatego zastanów się, jakie zadania powinieneś robić częściej w przyszłym tygodniu, aby osiągnąć swój cel szybciej. Dla przykładu, jeżeli planowanie jest czymś, co sprawia, że efektywniej pracujesz w ciągu dnia, to powinieneś robić częściej plan dnia. Dlatego zanotuj to sobie, aby w przyszłym tygodniu robić częściej plan dnia rano lub wieczorem, żeby już od rana zacząć szybciej i efektywniej swój dzień.

2. CO POWINIENEŚ ROBIĆ MNIEJ?

To pytanie jest wręcz przeciwne. Czy jest coś, czego powinieneś robić mniej? Czy jest coś, czego powinieneś zaniechać? Coś, co Cię oddala od celu lub w nim przeszkadza, jak np. sprawdzanie powiadomień podczas pracy? Czy używanie telefonu właśnie wtedy, kiedy powinieneś się skupić na jakimś zadaniu? Wypisz również wszystkie inne rzeczy, które Ci przeszkadzają, i których powinieneś robić mniej.

3. CO MOŻESZ ZROBIĆ INACZEJ?

Zastanów się, co możesz zrobić inaczej. Być może jakaś czynność jest powtarzalna, ale wiesz, że nie jest tak skuteczna wykonując ją w pewien sposób. Dlatego zastanów się, czy możesz zrobić coś inaczej? Na swoim przykładzie, prowadząc transmisje na żywo, doszedłem do wniosku, że mogę zacząć robić transmisję inaczej i przykuć uwagę odbiorcy. Zacząć od razu od tematu, którego transmisja ma dotyczyć oraz przywitać osoby oglądające powtórkę, aby sprawdzić czy jest to bardziej efektywne. Dlatego zastanów się, co możesz zrobić inaczej w przyszłym tygodniu, niż robiłeś to w minionym tygodniu.

4. CO MOŻESZ PRZESTAĆ ROBIĆ?

Wypisz sobie rzeczy, których w ogóle nie chcesz podejmować w przyszłym tygodniu. Rzeczy, które kompletnie nie przybliżają Cię do celu, a jedynie od niego oddalają.

5. CO MOŻESZ ZACZĄĆ ROBIĆ?

Zastanów się, co możesz zacząć robić, a czego jeszcze nie robisz? I co warto zacząć robić, aby być jeszcze efektywniejszym oraz szybciej osiągnąć swoje cele?

Mam nadzieję, że te 5 pytań pozwoli Ci szybciej realizować swoje cele i marzenia.