Do jakiej ściany przystawiona jest Twoja drabina?

Wydaje nam się, że wiemy do czego dążymy, jakie mamy cele i marzenia. Gdyby jednak porozmawiać z kilkoma losowo napotkanymi osobami, to okaże się, że większość z nich nie ma pojęcia, co tak naprawdę chciałaby w życiu osiągnąć. Tylko niewielki procent ludzi osiąga swoje cele. Mają oni jasno sprecyzowaną wizję przyszłości, która rzutuje na wszystkie ich codzienne zadania i decyzje. Jak znaleźć się wśród nich?

Zaobserwowałem,  że osoby, które nie są w stanie opisać swojej idealnej wizji przyszłości, często wykonują zadania, które do niczego nie prowadzą. Dosłownie “do niczego”. Niezwykle łatwo wpadają w wir życia – pracują coraz ciężej, wstają wcześniej, później kładą się spać… i wspinają się po drabinie sukcesu, która jest przystawiona do złej ściany!  

Aby zapobiec fatalnej pomyłce, musisz zrobić wszystko, aby Twoja drabina była przystawiona do dobrej ściany.

Myślenie o zmianie życia na lepsze, czy też rozwinięciu biznesu, często kojarzy się z jeszcze cięższą pracą i inwestowaniem dodatkowego czasu. Można być zajętym, a jednocześnie mało efektywnym. Produktywność nie jest robieniem jak największej ilości rzeczy, ale robieniem tych właściwych – które mają dla Twojego życia największe znaczenie. Bez wizji nie wiesz, co ma znaczenie.

Nie trzeba więcej i ciężej pracować, by osiągnąć sukces.

Jedyne co musisz zrobić to mieć 100% jasności jak ma wyglądać Twój cel i wiedzieć po czym poznasz, że cel został przez Ciebie osiągnięty. Aby Twoje wysiłki miały sens, powinny być dobrze ukierunkowane. Aby być efektywnym, należy przestać robić rzeczy, które nie prowadzą Cię do wizji. O tym jak to zrobić napiszę niebawem 🙂

Może Ci się wydawać, że stoisz w miejscu. Twierdzisz, że brakuje Ci zasobów by realizować swoje marzenia, rozwijać biznes itp. Nie masz na to czasu?  Nie masz pieniędzy? Zapytaj siebie, co to tak naprawdę chcesz osiągnąć.

Wyznaczenie wizji powinno znaleźć się na pierwszym miejscu Twojej listy priorytetów. Gdy zaczniesz wykonywać jakiekolwiek zadania bez wizji, istnieje ryzyko, że stracisz czas i energię na drogę w złą stronę. Pamiętaj: Najpierw wizja, potem produktywność.

[shareable cite=”Michał Szczepanek”]Najpierw wizja, potem produktywność. Nie wspinaj się po drabinie przystawionej do złej ściany![/shareable]

Sposoby osiągnięcia celu zaczną się pojawiać po określeniu wizji. Ukażą Ci się tak jasno, że nie będzie już żadnych wymówek.

Kończąc… Zadam Ci więc to jedno pytanie: “Do jakiej ściany jest przystawiona Twoja drabina?”