Jak dobrze przygotować się do nowego 2018 roku? [VIDEO]

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć na swoje życie z szerszej perspektywy i dobrze przygotować się do nowego roku. Jest wiele artykułów na temat wyznaczania nowych celów. Ale czy wiesz jakie znaczenie dla ich osiągnięcia ma dobre zakończenie bieżącego roku? Oto 5 rzeczy, które warto zrobić w grudniu, aby dobrze przygotować siebie i swój biznes na nadchodzący 2018 rok.

 

JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO NOWEGO ROKU?

1. Doceń siebie

Usiądź wygodnie z ulubionym notatnikiem i wypisz przynajmniej 10 rzeczy, które były Twoimi sukcesami w bieżącym roku.

Nie chodzi o wielkie, spektakularne sukcesy, lecz o te drobne zwycięstwa. Jestem przekonany, że było ich u Ciebie mnóstwo.

W codziennym pośpiechu brakuje nam czasu by docenić siebie za to co nam się udało. Gdy już wypiszesz 10 drobnych sukcesów, podziel się tym z bliskimi i wymyślcie niestandardowy sposób na ich świętowanie.

Dla mnie ten rok był czasem kiedy zacząłem realizować w pełni swoją pasję. Daje mi to ogromną radość, ale niesie ze sobą również wiele wyrzeczeń. Jeśli chcesz, to opowiem Ci o tym w innym wpisie 🙂

2. Wyciągnij wnioski z popełnianych błędów

Trzeba wiele pokory, aby przyznać się przed samym sobą do popełnionych błędów. Nie jest to przyjemne, ale za to konieczne do dalszego rozwoju. Najgłupszą rzeczą, którą możesz zrobić, to popełniać dwa razy ten sam błąd.

Mając w ręce swój notatnik przewróć stronę i wypisz 3 sytuacje, w których Twoje zachowanie było inne niż być powinno. Jakie lekcje z nich wyciągasz? Jak w podobnych sytuacjach postąpisz w nowym roku?

Rok 2017 był dla mnie bardzo pouczający. Nauczyłem się, że nie warto starać się zadowolić wszystkich. Jest to po prostu niemożliwe. Aby dobrze przygotować się do nowego roku, decyduję się robić tylko to, co uważam za słuszne. Być może wielu osobom się to nie spodoba… lecz za to przyciągnie osoby, które myślą i działają podobnie do mnie. I z takimi ludźmi chcę współpracować.

Też tak masz?

3. Oczyść swój umysł

W ciągu każdego dnia spada na nas wiele nowych spraw, a lista zadań zdaje się nie mieć końca. Wiele z nich ciągnie się za nami od miesięcy. Przekładamy z dnia na dzień zadania do zrealizowania, gdyż po prostu nie starcza nam na wszystko czasu.

Nosimy w swojej głowie rzeczy i ciężar powinności, że coś musimy zrobić. Jest to ze szkodą dla naszego zdrowia psychicznego jak i fizycznego.

Dlatego wykorzystaj koniec roku na pozbycie się zbędnego balastu. To czas decyzji. Wypisz w notesie wszystko co siedzi Ci w głowie. Wyrzuć to z siebie. Wyrzuć wszystkie rzeczy do zrobienia, które prawdopodobnie nie są na tyle istotne by zaprzątać sobie nimi głowę.

Zostaw tylko te zadania, które przybliżają Cię do Twojego celu i Twojej wizji wymarzonego życia.

4. Zaplanuj tylko najbliższe 90 dni

Nie planuj całego roku – zaplanuj tylko najbliższe 3 miesiące. Ustalając cele nie wybiegaj zbyt daleko.

Rzeczywistość jest tak zmienna, że trudno przewidzieć co będzie za tydzień, a co dopiero starać się planować cele na przyszły grudzień. Polecam skupić się tylko na najbliższym kwartale. Co zatem możesz zrealizować w ciągu najbliższych 90 dni?

Taki odcinek czasu da Ci poczucie kontroli i podejmiesz lepsze decyzje. Będziesz wiedzieć dokładnie co należy robić. Oczywiście warto mieć wizję naszego życia np. na najbliższe lata, ale to raczej kierunek niż konkretne cele.

Nie zapominaj również wpisać do kalendarza rzeczy, na których Ci najbardziej zależy. Jeśli masz napięty harmonogram prac, to zarezerwuj czas na realizację swoich pasji, urlop, wypoczynek, czas z najbliższymi.

Jeśli tego nie zaplanujesz i nie wpiszesz do kalendarza, to z pewnością znajdzie się coś, co tę lukę wypełni.

5. Wybierz tylko jedno postanowienie noworoczne lub nie rób tego wcale

Powodem, dla którego ludzie nie realizują swoich postanowień noworocznych jest najczęściej zbyt wielka ich liczba.

Pomyśl jaki nawyk skutecznie wdrożony zmieniłby Twoje życie, co przyniesie największe rezultaty? Wybierz tylko jedną rzecz.

Może być to np. wstawanie 10 minut wcześniej tylko po to, aby znaleźć czas na rozwój i przeczytanie kilku stron książki. Może być to poranna gimnastyka, która wpłynie na Twoje zdrowie przy siedzącym trybie życia. A może zaczniesz wyłączać powiadomienia w telefonie kiedy pracujesz?

Zobaczysz, że takie małe codzienne zmiany, wpłyną znacząco na Twoją produktywność i jakość życia.

Zobacz więcej na moim video-blogu: 

ZOBACZ NA YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=Y9ylyFmVcIo

SUBSKRYBUJ KANAŁ

Tym wpisem rozpoczynan cykl artykułów o produktywności, motywacji i celach. Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych treściach, to zapraszam do newslettera. A Ty jakie masz sposoby na dobre zakończenie roku? Napisz w komentarzu 🙂