Jak pokonać strach przed kamerą?

Jak pokonać strach przed kamerą i zacząć nagrywać wideo? Ten odcinek pomoże Ci prowadzić świetne transmisje oraz nagrywać filmy, które przyspieszą rozwój Twojego biznesu i pomogą Ci pozyskać zaangażowaną społeczność.

SUBSKRYBUJ KANAŁ

JAK POKONAĆ STRACH PRZED KAMERĄ I ZACZĄĆ NAGRYWAĆ WIDEO

Kluczową rzeczą, którą musisz wiedzieć, aby ją zrozumieć i zacząć nagrywać dobre wideo, jest to, że każdy z nas przeżywa stres. Nawet najbardziej doświadczeni mówcy.

ZAAKCEPTUJ STRES

Wyróżniamy dwie formy stresu, Eustres i Dystres. Pierwszy z nich, Eustres, działa motywująco, dodaje nam energii i powoduje, że mobilizujemy się do wykonania zadania. Natomiast Dystres działa odwrotnie, demobilizuje nas, paraliżuje i powoduje, że nie możemy osiągnąć swojego potencjału. Dlatego podchodząc do zadania jakim jest nagrywanie, musimy wyzwolić w sobie Eustres. Jak sobie z tym poradzić?

Potraktuj nagrywanie jako wyzwanie

Chodzi o to, aby doświadczyć tego dobrego stresu, który doda Ci więcej energii, zmobilizuje i spowoduje, że będziesz jeszcze bardziej skuteczny. Dobra informacja jest taka, że z czasem, im więcej zrobisz nagrań, tym stres będzie mniejszy.

DOBRZE SIĘ PRZYGOTUJ

Możesz pomóc sobie w obniżeniu stresu, poprzez dobre przygotowanie się do tego, o czym chcesz powiedzieć. Do Twojej prezentacji. Dlatego zawsze staraj się mieć wypisane na kartce punkty, o których będziesz mówić. Nie polecam Ci spisywania swojej prezentacji słowo w słowo, a jedynie wypisanie kluczowych punktów, skrótowych informacji oraz przykładów. Możesz także narysować sobie obrazki, które pomogą Ci w łatwy sposób skojarzyć, o czym chcesz mówić.

ZACZNIJ OD MAŁYCH RZECZY

Jeżeli masz wizję stworzenia kanału na YouTube, albo prowadzenia transmisji na żywo, ale przeraża Cię to, bo jest to zbyt śmiały krok, to polecam Ci zacząć od prostego ćwiczenia. Ustaw przed sobą kamerę i mów do niej codziennie wieczorem jak do najlepszego przyjaciela. Opowiadaj mu swój dzień, nagrywaj to, a potem odtwarzaj i patrz na siebie jaki jesteś. Zastanów się, jak odebrałby Ciebie Twój przyjaciel, co możesz poprawić? Może jesteś na przykład zbyt spięty?

Jeśli masz nieco więcej odwagi, możesz pokazać ten materiał swoim bliskim, oni poznają, czy jesteś dość naturalny. Często boimy się ich opinii, dlatego będzie to kolejna bariera do przełamania.

Dobrym ćwiczeniem może być także włączenie przedniej kamery Twojego telefonu np. na Insta Stories i nagranie krótkiego filmiku, a następnie zapisanie go w pamięci smartfonu bez publikowania. Gdy nagrasz sto takich filmików z pewnością poczujesz większą swobodę. Możesz wtedy pójść o krok dalej i nagrać film na wybrany przez siebie temat. Wysłać go np. na kanał YouTube, ale jako niepubliczny i oswoić z myślą, że tylko wciśnięcie jednego przycisku oddziela Cię od podzielenia się nim z innymi.

WYKORZYSTAJ MAŁE ZASIĘGI JAKO ATUT I EKSPERYMENTUJ!

Kolejny krok, to moment, gdy nagrasz odcinek na dany temat i zdobędziesz się na jego publikację. Z pewnością poczujesz się nim przerażony, ale na szczęście na początku nie masz zbyt wielu obserwatorów, więc jest to idealny czas na eksperymenty. Nie obawiaj się hejtu, bo nikt Cię jeszcze nie zna i ludzi jeszcze nie obchodzi Twoje wideo. Ten czas to błogosławieństwo, więc dobrze go wykorzystać i bazować na ograniczonym feedbacku od garstki subskrybentów oraz naszych znajomych, bo najczęściej takie osoby obserwują nas na samym początku.

PIERWSZYCH KILKA NAGRAŃ BĘDZIE KIEPSKICH

Pierwsze nagrania zawsze są kiepskie. Zmagali się z tym nawet najbardziej znani zagraniczni vlogerzy. Wystarczy spojrzeć na ich pierwsze filmy. Dlatego nie ulegaj perfekcjonizmowi.

PO PROSTU ZACZNIJ!

Najważniejsza rzecz, bez której nie ma kompletnie żadnych efektów, to działanie. Dopóki nie opublikujesz swoich rzeczy, nie masz możliwości otrzymania informacji zwrotnej, a to właśnie ona sprawia, że się rozwijamy i dążymy do doskonałości. Dlatego nie czekaj, nie zwlekaj, tylko zacznij działać.

PRZYJMUJ KONSTRUKTYWNĄ KRYTYKĘ

Wielkim błędem jest wstrzymywanie się i dopracowywanie odcinka do perfekcji, dlatego że on i tak nie będzie perfekcyjny, bo nie mając informacji zwrotnej nie wiemy co poprawić. Dlatego jeżeli jest coś, co czeka na opublikowanie zrób to zaraz po skończeniu tego odcinka, po prostu zrób to i otrzymaj rzetelną informację zwrotną. Dzięki temu kolejny odcinek zrobisz jeszcze lepiej.

BĄDŹ AUTENTYCZNY

Kolejna rzecz, która pomoże Ci lepiej prezentować się przed kamerą i się z nią oswoić, to autentyczność. Musisz być autentyczny, po prostu bądź sobą i nie sil się na kogoś kim nie jesteś. To właśnie Twoja osobowość, unikatowość i oryginalne cechy, to kim jesteś przyciąga do Ciebie odpowiednich ludzi, podobnych do Ciebie.

STWÓRZ SWÓJ STYL

Nie naśladuj kogoś kto jest zupełnie inny niż Ty i ma inny typ osobowości, tylko dlatego, że ma duże zasięgi. Oczywiście na początku inspiruj się, ale z tych inspiracji wyciągaj własny styl. Twórz własną osobowość. To nie przychodzi od razu. Swój styl odnajdziesz z czasem, to pewna powtarzalność na podstawie której ludzie zaczną Cię rozpoznawać. To będzie Twój atut.

MÓW NA TEMAT, KTÓRY CIĘ PASJONUJE

Musisz mieć pasję i entuzjazm do tematu, którym się zajmujesz. Do tematu, o którym mówisz. Nie ma nic gorszego niż słuchanie nudnego wywodu, nudnej osoby, która mówi na nudny temat.

DAWAJ Z SIEBIE WIĘCEJ

Podczas realnego spotkania z drugą osobą nie musisz mówić głośno i gestykulować, bo druga osoba jest obok Ciebie, słyszy to, co mówisz, ale gdy oglądasz film na ekranie komputera, czy smartfonu, to ta ekspresja niestety zanika. Dlatego podczas nagrywania musisz dać z siebie więcej. Może wyda Ci się to trochę nienaturalne na początku, ale Twój odbiorca będzie widział to dużo dynamiczniej. Jeśli jesteś osobą, która jest na co dzień spokojna, postaraj się sztucznie podnieść swój poziom energii, aby nie zanudzić tej drugiej osoby.

BĄDŹ SYSTEMATYCZNY

Pamiętaj, że na początku Twoje wideo będzie kiepskie. To normalne, bo jest to element procesu. Chodzi o to, aby zacząć i kontynuować systematycznie. Z systematycznością przyjdzie progres i informacja zwrotna oraz zaangażowanie Twoich odbiorców. Dzięki temu nabierzesz pewności siebie. Staniesz się w tym lepszy i będziesz miał swój autentyczny styl, który wyróżni Cię wśród innych. Nagrywanie stanie się dla Ciebie pestką, bo lęk oraz strach jest tylko w naszych głowach.

Życzę Ci mnóstwa pozytywnych komentarzy. Powodzenia!