Dlaczego 92% ludzi nie zrealizuje swoich noworocznych postanowień?

Każdy z nas wielokrotnie myślał na początku roku o rzeczach, które chciałby osiągnąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Chcemy być szczuplejsi, atrakcyjniejsi, zarabiać więcej pieniędzy, podróżować itd… (lista nie ma końca). Jednak podejmowane pod wpływem zakupu nowego kalendarza postanowienia, niekoniecznie gwarantują sukces ich realizacji. Dlaczego?

Badania z uniwersytetu w Scranton w Pensylwanii wykazały, że tylko 8% ludzi realizuje swoje postanowienia noworoczne. Wszelkie osiągnięcia wymagają zmiany naszego dotychczasowego stylu życia. Wymaga to wykreowania nowych nawyków lub porzucenia starych przyzwyczajeń. Samym procesem zmiany zajmę się w następnym poście, teraz chcę Ci przekazać 6 podstawowych przyczyn niedotrzymywania obietnic danych samemu sobie na początku roku przez 92% ludzi:

  1. Ich cele są kopią celów innych ludzi.  Zastanów się… czy Ty też przypadkiem nie starasz się skopiować czyjegoś stylu życia, który tak naprawdę nie da Ci szczęścia? Cele, które nie wypływają z Twojego wnętrza, nie utrzymają wystarczającego poziomu motywacji do działania.
  2. Ich cele nie są wystarczająco ekscytujące. Częstą przyczyną nierealizowania postanowień noworocznych jest ustawianie poprzeczki zbyt nisko.
  3. Nie poświęcili wystarczająco dużo czasu na opracowanie swojej wizji przyszłości. Nie wyznaczyli poprawnie celu i nie ustalili konkretnego planu działania. Nie ma mowy o realizacji czegokolwiek bez odpowiedzi na pytanie: “Po czym poznam, że cel został osiągnięty?”.
  4. Nie podzielili dużego celu na mniejsze etapy. Jak mówi powiedzenie: “Słonia można zjeść tylko po kawałku”.
  5. Nie wyciągnęli wniosków z przeszłości. Poświęcenie czasu na zamknięcie przeszłości jest kluczowe dla efektywnej pracy w teraźniejszości.
  6. Chcieli być zbyt samodzielni i nie prosili o pomoc. Nie ma nic złego w proszeniu o wsparcie. Czasem to osoba, której powiedzieliśmy o naszych zamiarach jest ostatnią deską ratunku, gdy dopadają nas wątpliwości.

Jeżeli czujesz, że powinieneś wzmocnić swoje postanowienia, zrób to teraz. 🙂

Jakie dostrzegasz przeszkody w realizacji noworocznych postanowień?