Napisz do mnie:
Esencjalista skupia się na esencji - na tym co nadaje naszemu życiu SMAK! Zobacz 7 lekcji z książki Esencjalizm.
Witajcie w cyklu, ze streszczeniami książek, które każdy choć raz w życiu powinien przeczytać.
„Mniej, ale lepiej” - to doskonała definicja esencjalizmu. Wielu ludzi angażuje się w drobiazgi, które nie przybliżają ich do celu.Jesteś produktywny, czy tylko zajęty? Zbyt wiele rzeczy wpływa negatywnie na naszą produktywność. Osoba, która chce skupić się tylko na tym co najistotniejsze w życiu, i odrzucić wszystko inne, czyli cały szum, który nie jest dla nas ważny - może nazywać się esencjalistą. Esencjalista skupia się na esencji - na tym co nadaje naszemu życiu SMAK! Zobacz 7 lekcji z książki (streszczenie)
To tylko fragment. Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.
„mniej, ale lepiej” - to doskonała definicja esencjalizmu.”
Wielu ludzi angażuje się w drobiazgi, które nie przybliżają ich do celu.Jesteś produktywny, czy tylko zajęty?Zbyt wiele rzeczy wpływa negatywnie na naszą produktywność.
Osoba, która chce skupić się tylko na tym co najistotniejsze w życiu, i odrzucić wszystko inne, czyli cały szum, który nie jest dla nas ważny - może nazywać się esencjalistą.Esencjalista skupia się na esencji - na tym co nadaje naszemu życiu SMAK!
Eliminuj to co zbędne. Co nie jest esencją i skup się na tym co jest istotne. Np.
Odrzuć presję angażowania się we wszystko. Zaakceptuj konieczność wymiany. Coś za coś. Jedno tak dla jakiejś rzeczy, oznaczać może kilka nie dla tych, które teraz robisz.Nie porównuj się do innych. Że ktoś coś robi. Nie musisz robić tego samego. Zastanów się co dla Ciebie jest najistotniejsze…i poświęć temu swoją uwagę.
Skup się na jednym kierunku w którym możesz być najlepszy (jak THE DIP)
Rób mniej ale lepiej.
Dlaczego jesteśmy “nieesecjalistami”:
„Pierwszy raz w dziejach świata – dosłownie – ogromna i szybko rosnąca liczba ludzi ma różne możliwości do wyboru. Pierwszy raz w historii ludzie muszą zarządzać sobą. A społeczeństwo jest do tego zupełnie nieprzygotowane[5]”.
Jesteśmy nieprzygotowani częściowo dlatego, że po raz pierwszy w historii dostępność opcji zaczęła przewyższać naszą zdolność do dokonywania wyborów. Straciliśmy możliwość odróżniania tego, co ważne, od rzeczy nieistotnych. Psychologowie nazywają to „zmęczeniem decyzjami”: im większej liczby wyborów dokonujemy, tym bardziej cierpi na tym jakość podejmowanych decyzji[6].”
„Dzisiejsza technologia ułatwia wszystkim zainteresowanym wyrażanie opinii na temat tego, na czym powinniśmy się skupiać. Chodzi zatem nie tyle o natłok informacji, ile o natłok opinii.”
oraz
Ponieważ niektóre sprawy są o wiele ważniejsze od innych, warto włożyć wysiłek w ich znalezienie.
Potrzebujemy czasu na myślenie. Na refleksje. Czas sam na sam ze sobą.
Niektórzy ludzi sukcesu planują w swoim kalendarzu tzw. **BLANK SPACE **- czyli czas kiedy nie robią nic, oprócz myślenia. Wiedzą, ze w pędzie życia potrzebujemy takich przystanków i to codziennie, by zweryfikować dokąd idziemy.
TO TAKA UCIECZKA OD SPRAW BIEŻĄCYCH. aby Spojrzeć na nasze życia z szerszej perspektywy niż z perspektywy biurka i komputera. Sobie pytanie czy Drabina po której się wspinam jest przystawiona do dobrej ściany.
Zatrzymajmy się.Poświęć trochę czasu na NUDĘ. na myślenie.
Dzięki refleksji nad swoim życiem możesz znaleźć i odkryć to co dla ciebie najistotniejsze.
Ja staram się mieć przynajmniej 2 takie momenty w ciagu dnia na refleksję. Rano, gdy jeszcze wszyscy śpią, kiedy świat budzi się do życia oraz podczas wieczornej modlitwy.
Dobrym pomysłem jest również pisanie dziennika i notowanie przemysleń które przyjdą ci do głowy.
WAŻNE JEST ODRÓŻNIANIE MNÓSTWA TRYWIALNYCH RZECZY OD KILKU WAŻNYCH
Liczy się jak najmądrzejsze inwestowanie czasu i energii w celu osiągnięcia jak najbardziej wartościowych wyników poprzez robienie tylko tego, co istotne.
SKUPIENIE ENERGII NA 1 KIERUNKU
A nie rozpraszanie jej na rożne strony.
Niemal wszystko jest szumem, a tylko nieliczne rzeczy mają wyjątkową wartość.
Bądź bezwzględny jeśli chodzi o odcinanie nieistotnych rzeczy. Codziennie setki rzeczy dopomina się o naszą uwagę. Aby mieć czas na to co najważniejsze odmawiaj. Naucz się mówić NIE prawie zawsze.
Stosuj zasadę 90% do podejmowania decyzji czy się w coś angażować czy nie. Na czym ona polega? Jeśli nie jesteś do czegoś przekonany na przynajmniej 90% - odpuść sobie.
Przykład: Jeśli ktoś złoży Ci propozycję współpracy, ale wahasz się. Zadaj sobie pytanie. Z jakim prawdopodobieństwem ta współpraca przybliży mnie do mojej długoterminowej wizji? Jeśli 99% - idź w to. Jeśli choćby 80% - odpuść sobie. Wszystko poniżej 90% odpada.
Albo: robisz porządki w szafie i znajdujesz stary garnitur, żal CI wyrzucać bo może kiedyś w niej pójdziesz. Może. Zadaj SOBIE pytanie. Jakie jest prawdopodobieństwo ze pójdę w niej przez najbliższy rok. JEŚLI mniej niż 90 % - pozbądź się go.
Jeśli nie jesteś do czegoś przekonany na 100%, to masz pewność, by się w to nie angażować.
Ludzie są efektywni, gdy potrafią odmawiać; gdy potrafią mówić »to nie dla mnie«Wielu ludzi zgadza się na różne rzeczy, ponieważ chce zadowolić innychJednak kluczem do skuteczności jest częste mówienie „nie”.
Nie lubimy odmawiać bo uważamy że będzie to niestosowne i niegrzeczne stosunku do innych, że może to pogorszyć nasze relacje z innymi
pamiętajmy jednak że musimy czasami odmawiać aby móc powiedzieć tak na rzeczy które są dla nas ważne
aby się tego nauczyć Oddziel decyzję od relacji.
Odmowa może boleć przez krótką chwilę przez 10 min kiedy analizujesz czy ktoś się źle nie poczuł ale możesz zaoszczędzić ci dużo więcej żalu frustracji i rozczarowania przyszłości jeżeli nie będziesz mógł sprostać tym oczekiwaniom
„Australijska pielęgniarka Bronnie Ware, która opiekowała się ludźmi w ostatnich tygodniach ich życia, zapisywała rzeczy, których żałowali przed śmiercią. Jej podopieczni najczęściej mówili: „Żałuję, że brakło mi odwagi, by żyć w zgodzie z samym sobą, zamiast prowadzić życie, jakiego oczekiwali ode mnie inni”.
Życie w zgodzie ze sobą wymaga nie tylko przypadkowego mówienia „nie”, ale celowego, świadomego i strategicznego eliminowania rzeczy nieistotnych – i to nie tylko oczywistych pożeraczy czasu, ale niekiedy także naprawdę dobrych możliwości.
Zamiast reagować na presję społeczną popychającą cię w milionach kierunków, nauczysz się redukować, upraszczać i koncentrować się na tym, co bezwzględnie ważne, eliminując wszystko inne.”
„Droga do esencjalizmu prowadzi do przejęcia kontroli nad dokonywanymi wyborami.”"Muszę” zamień na - “chcę”.
To tylko fragment. Chcesz poznać wszystkie 16 lekcji z książki Esencjalista z moich notatek? Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.