W pierwszym pakiecie notatek mam dla Ciebie 2 filmy. Miłego oglądania!
Druga część filmu:
Dlaczego warto być najlepszym na świecie (w swojej dziedzinie)?
CO OZNACZA BYCIE NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE?
Świat to elastyczne pojęcie.
Rynek masowy umiera. Nie ma już najlepszej piosenki, najlepszej kawy. Tworzą się miliony mikro rynków i w tych małych światach możesz być najlepszy. Wystarczy wybrać odpowiednią niszę, którą możesz zdominować. Bądź najlepszy! Jak? Wybierz dziedzinę w której możesz być najlepszy.
Ludzie, niezależnie od swojej grupy społecznej, szukają ZAWSZE najlepszej dla siebie opcji. Nigdy nie chcą przeciętnej.Tworzą swój świat. Musisz być najlepszy w ich świecie. W świecie konkretnej grupy ludzi.
Szukasz specjalisty social media? Nie chcesz przeciętnego. Chcesz najlepszego - zawsze. Najlepszego, który zechce z Tobą pracować, za cenę jaką jesteś w stanie zapłacić. To jest dla Ciebie najlepsza opcja.
JAK STAĆ SIĘ NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE? Naucz się odpuszczać.
“Jak to?” - zapytasz. Przecież słyszy się, żeby się nie poddawać, walczyć do końca. To zła rada. Zwycięzcy rezygnują cały czas. Rezygnują z właściwych rzeczy we właściwym czasie.
Co konkretnie odpuścić?
Wszystko, w czym nie będziesz najlepszy i wszystko, co może Ci przeszkadzać w byciu najlepszym.
Ale nie jest to łatwe. Ponadprzeciętne rezultaty są możliwe dla tych, którzy mają odwagę odpuścić coś, co nie działa i skupić się na czymś nowym, w czym mogą być najlepsi.
Naucz się odpuszczać projekty, które prowadzą do nikąd. Nikt na świecie nie ma tyle zasobów czasowych, energii czy pieniędzy, aby być dobry we wszystkim.
Dlaczego trudno jest nam odpuszczać i rezygnować?
Bo pojawia się taki mechanizm jak racjonalizacja. Tłumaczymy sobie, dlaczego nie powinniśmy odpuszczać, że brak efektów jest chwilowy i zaraz te rezultaty się pojawią. Jednak ta wymówka ciągnie się już przez wiele lat.
Co nam przeszkadza w odpuszczeniu jakichś rzeczy? Nasza duma. Przecież nikt nie lubi odpuszczać. Trzeba sobie uświadomić, że odpuszczanie dotyka naszego ego. Nie jest przyjemne, nie jest łatwe. Stąd też wiele osób odwleka decyzję o zakończeniu, odpuszczeniu czegoś, co nie przynosi rezultatów.
Wydaje nam się, że nie warto odpuszczać czegoś, co jest. Zainwestowaliśmy swój czas, energię i pieniądze. Trudno jest nam nauczyć się odpuszczać, dlatego, że od dawna wszyscy wmawiali nam, że jeżeli coś zaczynamy, to powinniśmy skończyć.
Nasi przodkowie uważali, że powinniśmy wyrobić sobie jeden zawód, w którym musimy tkwić do końca życia. Ale w erze, kiedy różne firmy powstają i upadają, i znów powstają nowe. Nie jest możliwe trzymać się tylko jednej rzeczy do końca życia.
Odpuszczanie nie jest równoznaczne z porażką.
Dobre odpuszczenie, tzw. strategiczne odpuszczanie, pozwala nam zrobić przestrzeń na te projekty, które rzeczywiście mają dla nas znaczenie. Aby uniknąć porażki, paradoksalnie musisz zacząć odpuszczać wszystko, co nie ma dla ciebie większego znaczenia, co nie przynosi Ci większych efektów.
Odpuszczanie jest dobre dlatego, że pozwala zwolnić twoje zasoby i skierować je w stronę, w której możesz być ponadprzeciętny. Ale zanim odpuścimy cokolwiek, powinniśmy to dobrze przemyśleć.
Zdarza się, że jeżeli napotykamy trudności na drodze do takich celów, to zaczynamy panikować. Czujemy zniechęcenie, zwątpienie i wtedy jest to najgorszy moment, kiedy możesz coś odpuścić. Musisz rozróżnić strategiczne odpuszczanie od standardowego odpuszczania.
To, że zastanawiamy się w ogóle, że chcemy coś odpuścić, wynika oczywiście z tego, że nie widzimy jakiegoś progresu, jakiś efektów naszych działań. To normalne. Wtedy zazwyczaj pojawia się myśl o odpuszczeniu, ale zastanówmy się, na kim chcemy wywrzeć jakiś efekt?
Przykładowo jeżeli chcemy wywrzeć wpływ na jedną konkretną osobę, może ona się zamknąć w taki sposób, że nie jesteśmy w stanie jej nigdy przekonać.
Jednak z drugiej strony, jeżeli chcemy wywrzeć wpływ na jakąś większą grupę osób, na konkretny rynek, to wtedy to, że jedna osoba nam odmówiła, nie znaczy, że inne osoby nie zgodzą się na to, czego od nich chcemy.
Współtwórca Google kiedyś powiedział, że dla niego nie ma znaczenia, czy teraz ktoś mu odmówi, bo ta usługa nie była dobra na samym początku, bo wie, że z każdym dniem staje się lepsza. Kolejni klienci przychodzą i odchodzą, ale Ci, którzy przychodzą, zostają dla czegoś lepszego.
Zanim cokolwiek zaczniesz robić, zastanów się, czy będziesz w stanie przejść ten dołek (stan zwątpienia). Wszystkie trudności, które się pojawiają i będą pojawiać. W związku z tym, że chcemy być najlepsi w tym, co robimy. Nie warto zaczynać, jeżeli chcesz być przeciętny w jakiejś dziedzinie.
To, że teraz zastanawiasz się, czy warto odpuścić, jest wynikiem tego, że często angażujemy się w rzeczy, które są nieprzemyślane. Zastanowimy się, czy będę w stanie przejść te trudności, które nadejdą.
Ustal sobie moment, w którym odpuścić, jakie mierzalne rzeczy sprawią, że powiesz sobie dość. Jeżeli jesteśmy w trakcie działania i zaczynamy myśleć, jak jest trudno, ciężko, jestem zmęczony. To jest najgorszy moment, żeby odpuszczać.
Na koniec rada by nie analizować zbytnio swoich wyborów. Podejmij działanie i zobacz czy Ci się to podoba, czy chciałbyś iść w to dalej na 100%. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Wybierz coś w czym możesz stać się najlepszy i tego nie odpuszczaj. Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty musisz pokonać tzw. dołek - z angielskiego DIP. Tu większość osób odpuszcza i nie realizuje swoich celów.